Dividendes

Dividendes ir izmaksas, kursa uzņēmumi veic saviem akciju īpašniekiem. Uzņēmums, privātpersona vai organizācija, kuras īpašumā ir vismaz daļa no uzņēmuma akcijām, tiek dēvēti par akcionāriem. Akcionārs investē savus vai savas biedrības līdzekļus, citā uzņēmumā vai projekta ar mērķi nopelnīt naudu. Tirgus kapitalizācija ir kopējā akcijas sabiedrības izdalītās daļas vērtība.

Kad uzņēmums gūst peļņu, tad šīs dividendes tiek sadalītas peļņā. Šai peļņas summai ir divi turpinājumi, kas vai nu tiek investēti atpakaļ uzņēmumā tādējādi attīstot to, vai arī tiek sadalīti kā peļņa visiem akcionāriem.

Dividende var tikt izmaksāta jebkurā laikā, taču parasti izmaksas tiek veiktas reizi ceturksnī, pus gadā, reizi gadā vai reizi pa diviem gadiem. Tas atkarīgs no akcionāru vienošanās ar uzņēmumiem. Dividendes parasti tiek izmaksātas skaidrā naudā. Dažos gadījumos dividendes tiek izmaksātas arī kā uzņēmumu daļas, piemēram jaunizdalītās daļas vai jau pastāvošas daļas, kuras uzņēmums iegādājies tirgū. Retos gadījumos dividendes gadās izmaksāt arī kompānijas daļās vai citu aktīvu veidā.

Jāņem vērā, ka pēc komerclikuma ierobežojumiem ārkārtas dividendes drīkst izmaksāt ne vairāk kā 85 procentus no kopējās peļņas, kas gūta periodā, par, kuru ārkārtas dividendes ir noteiktas.

Ja piemēram pēc saimnieciskās darbības pārskata datiem peļņa ir 1000 eiro, tad ir atļauts sadalīt dividendes par summu, kas nepārsniedz 850 EUR, pretējā gadījumā komerclikuma ierobežojums tiks pārkāpts.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *