Kā iemācīt bērnam gudri rīkoties ar naudu

Ja Tu savam bērnam noformē kredītkarti, Tu ej vēl tālāk vienu soli izglītošanā. Proti, papildus tam, kā iemācīt rīkoties ar maksājumu karti, Tu liec bērnam saprast, kas ir kredīts un kādi ir tā atmaksas noteikumi. Būtu pareizi norādīt, ka kredītkartes atlikumam jāsedz aizņēmums un tā procenti noteiktā laikā, piemēram, ja mēneša 1. datums ir overdrafta atmaksas termiņš, tad uz šo laiku naudai ir jābūt kartē. Taču jāņem arī vērā, ka cilvēki, it īpaši bērni, ir tendēti vairāk tēriņiem, ja tiem ir iespēja norēķināties ar karti. Speciālisti iesaka, ka vēlams tomēr, vismaz sākumā, bērna kabatas naudām izmantot skaidru naudu.

Nevajadzētu bērnu pieradināt pie tā, ka mamma un tētis allaž segs pārtērētās izmaksas. Jāiemāca jau no mazotnes, ka drīkst tērēt tikai tam, ko Tu spēj atļauties. Protams, vecākiem šajā ziņā ir jābūt pirmajam paraugam. Ja bērns redzēs, ka notiek biežas pārrunas par to, kur aizņemties naudu, viņa loģika radīs tādas pašas vajadzības sava budžeta sabalansēšanai. Ja bērns izdarījis kļūdu, piemēram, būtiski pārtērējis savu līdzekļu limitu, tad atmaksa jāveic no turpmākās kabatas naudas, nevis no vecāku maciņa.

Ieteicams par mantām, kuras pienākas pirkt pašam bērnam, lūgt viņu vispirms pastrādāt. Būtu kļūdaini uzskatīt, ka Tu nopirksi kādu lietu, un pēc tam bērns par to samaksās – kad sakrās vai tamlīdzīgi. Pirmkārt, tā Tu bērnu, iespējams, nevajadzīgi ātri iepazīstini ar kredīta iespējām, kā arī padari viņa uzdevumu vēl sarežģītāku: sakrāt pēc mantas reālas iegūšanas ir daudz grūtāk, jo pēc tam jau ir radušies citi kārdinājumi, kuri gaidīt gaida savu kārtu.

Pietiekami agri jāļauj bērnam saprast, ka arī viņa budžets ir plānojams. Ja bērns zina, uz cik ballītēm šomēnes tiek aicināts, tad, dodot priekšroku vēlmei atpūsties ar draugiem, jāprot arī izrēķināt, no kā nāksies atteikties, lai kabatas naudas pietiktu visam.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *